Vad händer i klubben?

På gång i februari och mars

På gång i februari och mars

Välkommen till mellanmöte tisdagen den 19 februari. Program för kvällen kommer per e-post. Nästa månadsmöte äger rum den 5 mars med bildvisare Magnus Thorewik ”Gott och blandat”. Ladda för lördagen den 16 mars kl 10. Då är det dags för vårstädning och röjning i klubblokalen. Vi hoppas på stor uppslutning. Boka in: Östsvenska Fotodistriktet bjuder in till årets stora fototävling Östsvenskan och Årsstämman 2019 som i år arrangeras av Linköpings Fotoklubb. Plats: Valla Folkhögskola i Linköping. Tid: Söndagen den 7 april 2019 kl 10.00-16.00….

Read More Read More

Årsmöte 5 februari

Årsmöte 5 februari

Årsmöte den 5 februari. OBS! Vi startar kl 18.30 med årsmötesförhandlingarna. Därefter visar Karin Lundgren från Bankeryd makrobilder innan smörgåstårtan. Vi avslutar med redovisning av Årets bild, digital kollektion och enstaka bild. Kom ihåg att anmäla dig för fikat!

På gång i januari och februari

På gång i januari och februari

Mellanmöte den 22 januari. Bildbedömningsdiskussion: Bedöm bilder och hitta fem positiva omdömen om varje bild! Dessutom inlämning till RIFO (Riksfotoutställningen) och Östsvenskan (påsikt och digitalt). Söndagsöppet den 27 januari kl 17. Sista chansen att lämna tävlingsbidragen (påsiktsbilderna) i klubblokalen innan vi skickar dem till RIFO. Klubbens utställning ”Här finner jag ro” är nu upphängd i Mariasalen i församlingshemmet intill Huskvarna kyrka. Utställningen pågår till 31 mars och är öppen när församlingshemmet är öppet. Den 31 januari är sista dag att…

Read More Read More

På gång i klubben december – februari

På gång i klubben december – februari

Den 27 december gör vi en fotoutflykt till Mullsjö Fiskdammar. Avresa/samåkning från klubblokalen kl 09.00. Ta med fika och ta på dig varma kläder. Vi parkerar vid Nykyrka kyrka i Mullsjö,     Nykyrkevägen 45 för den som vill komma dit direkt. Anmälan till Viktor sekreterare@huskvarnafotoklubb.se. Den 8 januari har vi årets första klubbmöte med redovisning av Årets bild, Årets kollektion och Årets fotograf. Inlämning till klubbtävling 1. Den 22 januari har vi bildbedömningsdiskussion. Max fem bilder per fotograf som…

Read More Read More

Kallelse till klubbmöte 6 november

Kallelse till klubbmöte 6 november

Kallelse till klubbmöte 6 november Program Bildvisning av Marcus Gyllborg, Chef  för Österängens konsthall. Temat är ”Baltic Dreams” Tävlingsredovisning, klubbtävling 3 Inlämning av bilder till Årets bild och Årets kollektion. Årets bild och Årets kollektion Delta med nya bilder eller bilder du tävlat med tidigare i klubbens tävlingar under året! Dock får inte samma bild lämnas in till flera olika klasser. Fritt tema. Årets bild, digitalt: Max tre bilder. Digitala bilder döps med bildens namn och medlemsnummer, t ex ”Vätterstranden_037”…

Read More Read More

Fotokalender 2019

Fotokalender 2019

Nu finns fotoklubbens kalender för 2019 ute i handeln! Även i år med gamla bilder och jämförande nya. Kalendern säljs av Rosen Foto & Ur, av medlemmar och i Husqvarna Museum. Den kostar 80 kronor även i år, men om du vill få den hemskickad kan du skicka in 120 kr (inkl porto) på PG 37 16 14-9, så skickar vi den till dig. Kom ihåg att skriva namn och adress tydligt.